Markten zijn beducht over de aanhoudende zwakke economische cijfers in de VS, maar zijn die zorgen terecht voor de lange termijn? James Swanson, Chief Investment Strategist bij vermogensbeheerder MFS, gaat ervan dat in het volgende kwartaal de zwakke cijfers nog zullen aanhouden, maar dat eind 2015 verbetering zal optreden.
Swanson licht toe dat er sinds de jaren 70 drie soortgelijke perioden waren waarin bedrijfswinsten daalden tijdens economische groei. Ook in die perioden was er sprake van een sterke dollar en lagere energieprijzen.
Deze factoren hebben de Amerikaanse bedrijfswinsten en de economie weliswaar belemmerd, maar de geschiedenis leert dat het remmend effect ervan slechts twee kwartalen duurde. De impuls die de economie op de langere termijn moet aanzwengelen komt, volgens Swanson, door de lagere energieprijzen. “Meestal begint de reële economie zich tien tot twaalf maanden na het dalen van de energieprijzen te herstellen. Hetzelfde geldt voor de wereldeconomie”, zegt Swanson.
Ook de verwachte renteverhoging door de Fed zal de Amerikaanse economie waarschijnlijk niet schaden. Bovendien leert de geschiedenis dat de markten het tijdens perioden van rentestijgingen vaak beter doen dan in andere perioden.
Volgens Swanson is het dus waarschijnlijk dat de huidige economische dip in de VS ook in het tweede kwartaal nog zal aanhouden, maar dat de markten in de tweede helft van 2015 houvast zullen vinden en de cijfers zich tegen het eind van het jaar verbeteren.
Elke ochtend beleggingstips ontvangen? Meld u gratis aan voor Cashcow Daily!